Challenge: To trim down the grocery bills by at least 33%

According to the US Department of Labor, the average American family of four spends $8,513 per year on groceries. This statistic breaks down to $177 per person a month. My family is not the traditional nuclear family. In addition to me and my husband, we have four children -- three teenagers, a two-year-old, and a mother-in-law. Applying the above figures, our grocery bill for a family of seven should approximate to $1239 per month. And astonishingly, it has regularly fluctuated in the range of $1000- $1300. My goal is to trim this monthly pile of receipts down to $830,(including diapers, wipes, hygiene products, and restaurant bills) if not less. Being able to frugally feed my nutrition-conscious husband and appease the voracious appetites of my teenagers will be my main challenge!

Monday, September 5, 2011

A Cart Full of Food

Eager to be recommitted to my grocery bill slashing resolve, I ventured to shop at Aldi's yesterday afternoon.  My expectations of the store -- overcrowded, messy, and overall what my daughter as a pre-schooler would refer to as "gummy," were met with a surprising opposite.  Sunday afternoons are perhaps a wonderful time to shop there, compared to the grand opening week time slot I choose to first visit the store.  Though there were no jumbo cart buggies to entertain my toddler, but instead carts which required 25 cents to operate, the aisles were free, boxes were ready for customers to select (to place paid groceries in), and there was no line.

But most importantly, I left the store with a cart full of food after paying only $23.85.  It was a strange, even nostalgic feeling, paying for these groceries.  The feel of cash (no credit cards or checks are accepted at Aldi's) -- the wrinkles of the bills and the metallic thinness of the dimes gave me the sensation that I was a kid paying an ice cream treat.  The satisfaction was comparable.  $1.49 for 3 pounds of onions, $3.49 for ten pounds of potatoes, $2.89 for a gallon of milk, and 69 cents for a dozen of eggs...  how heavenly!  how gratifying!

This has to make up for that expensive lunch my kids and I had at Hampton Beach a few weeks ago!

No comments:

Post a Comment