Out of all the days, Price Rite in Worcester displayed two rows of the only flavor of ice cream I crave -- Ben and Jerry's pistachio ice cream. After much deliberation, I took the pint out of my cart and placed it back into the freezer. It was an incredible deal at only $1.99. Target and Stop and Shop occasionally boast a sale price at 2 for $7, and that is usually the only time I splurge. However, today was different, as it was the first shopping trip of the year and I have initiated the challenge of reducing my grocery bills by at least 33%.
For that $2 saved, I purchased red potatoes instead of the regular bag of small, white potatoes at 10 pounds for $1.99. According to www.myfitnesspal.com, one medium red potato eaten with the skin can offer 752 mg of potassium, 3 g of protein , 29% vitamin C and 5% iron. Plus it has one gram less sugar than a white potato. Since my twelve-year-old loves boiled and baked potatoes, I chose the bag of red ones this time, instead of the ice cream.
Price Rite is an absolutely wonderful grocery store to shop in and save money. Fresh cilantro bunches are 69 cents; 3 pounds of onions cost 99 cents; a head of lettuce is also 99 cents and this week a head of cauliflower cost only $1.50. Their StarKist Chunk Light tuna in water is selling for only 52 cents a can. I just bought three four packs at Walmart at what I thought was a discounted price -- $2.78.
Something new I bought today was dark brown sugar -- 2 pounds for $1.29. I am currently researching if there are any benefits to switching from white to brown sugar, but for now it is just something different.
Total cost for a gallon of milk and 9 cloth bags filled with groceries, mainly fresh produce and canned goods... $79.94.
Challenge: To trim down the grocery bills by at least 33%
According to the US Department of Labor, the average American family of four spends $8,513 per year on groceries. This statistic breaks down to $177 per person a month. My family is not the traditional nuclear family. In addition to me and my husband, we have four children -- three teenagers, a two-year-old, and a mother-in-law. Applying the above figures, our grocery bill for a family of seven should approximate to $1239 per month. And astonishingly, it has regularly fluctuated in the range of $1000- $1300. My goal is to trim this monthly pile of receipts down to $830,(including diapers, wipes, hygiene products, and restaurant bills) if not less. Being able to frugally feed my nutrition-conscious husband and appease the voracious appetites of my teenagers will be my main challenge!
Monday, January 3, 2011
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment