I used to be so embarrased looking at the reduced price racks at the grocery stores. I would prod quickly around the items if there was no one else around the area. My mentality back then was, buying clothes on clearance was acceptable and even exciting, but food?
Now, I make a point of checking out those racks, generally located in the back of the stores, each time I shop. I even sometimes buy vegetables that are reduced in price -- eggplant, red and green peppers, tomatoes, as long as there is no sign of mold growth. I have bought gallons of organic milk for only $2 in the past. With four kids in the house, consuming it within a two or three day expiration date is no problem. I have even once purchased an armful of clearanced store brand baby wipes which came out to sixty cents a pack.
The clearance I stumbled upon today was in the dairy department -- Dannon Greek Yogurt, usually too pricey for me to buy. But with the expiration date of May 19th approaching, they reduced the price to $1 each and added onto each container a fifty cents coupon. I would have been happy with 50 cents Greek yogurt, but then remembered I had $1 coupon off 2 in my purse (I had cut it out just in case of an event like this). As I strolled down the dairy aisle I saw a little coupon machine for the exact same product -- Danon Greek yogurt, 75 cents off the purchase of 3. Applying both of these coupons and the orange discount ones on the containers themselves, my six honey and strawberry Greek containers only cost 21 cents each. Opa!
Challenge: To trim down the grocery bills by at least 33%
According to the US Department of Labor, the average American family of four spends $8,513 per year on groceries. This statistic breaks down to $177 per person a month. My family is not the traditional nuclear family. In addition to me and my husband, we have four children -- three teenagers, a two-year-old, and a mother-in-law. Applying the above figures, our grocery bill for a family of seven should approximate to $1239 per month. And astonishingly, it has regularly fluctuated in the range of $1000- $1300. My goal is to trim this monthly pile of receipts down to $830,(including diapers, wipes, hygiene products, and restaurant bills) if not less. Being able to frugally feed my nutrition-conscious husband and appease the voracious appetites of my teenagers will be my main challenge!
Sunday, May 15, 2011
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment