Challenge: To trim down the grocery bills by at least 33%

According to the US Department of Labor, the average American family of four spends $8,513 per year on groceries. This statistic breaks down to $177 per person a month. My family is not the traditional nuclear family. In addition to me and my husband, we have four children -- three teenagers, a two-year-old, and a mother-in-law. Applying the above figures, our grocery bill for a family of seven should approximate to $1239 per month. And astonishingly, it has regularly fluctuated in the range of $1000- $1300. My goal is to trim this monthly pile of receipts down to $830,(including diapers, wipes, hygiene products, and restaurant bills) if not less. Being able to frugally feed my nutrition-conscious husband and appease the voracious appetites of my teenagers will be my main challenge!

Saturday, April 16, 2011

Great Trip to Price Rite


Beans for 89 cents a pound, in addition to all of the other usual inexpensive items they offer at Price Rite (like Russet baking potatoes, 5 pounds for $1.49).  My goal during the last trip was to find a decent cake that could beat Price Chopper's round cake of $6.99.  These pre-made cakes generally cost that price at other stores, but sometimes even $7.99-9.99, depending on the radius of the cake. 

Indeed, the perk is that one can have it personalized for free in their bakeries.  But, given my budget, and the fact that cake is not very nutritious, I did not want to spend much money on it.  It had to be wonderful since it was to congratulate my daughter on achieving her black belt, but not the focus of the surprise party table, which offered fruits and eggrolls. 

At Price Rite, I was able to find what I wanted -- a special looking oreo decorated cake, kosher, and delicious.  At $3.99, it was a nice deal, a regular price there actually, and a pleasant surprise for my daughter.  Also available there are coconut topped golden cakes and carrot cake iced with cream cheese.

No comments:

Post a Comment